4H Winners From The FairUniversity of Illinois Extension News – August 5, 2015

080515 4H 0807 BW.jpg

Bicycle: Cody Bevil (trophy winner), Aden Wisely, Will Ballantini, Oliver Gaubatz, Grant Moody, Paige Riechmann, Brooke Wisely, Gracie Hoffman. For Photos Of More 4H Winners From The Fair, Please See Page B8.

080515 4H 1606 BW.jpg

4H Winners From The Fair

Extension.pdf

Floriculture and Horticulture winners: Brooke Ballantini (delegate), Madisyn Haege (Best of Show), Rachel Recker (delegate), Callie McClay (delegate)

The Washington County 4-H Miscellaneous Show was held at the Washington County Fairgrounds on Monday, July 6 in the evening. Members had an opportunity to meet with judges to discuss their 4-H projects. Judges then selected delegates for the Illinois State Fair and Best of Show Awards.

State Fair

Delegates And Alternates

Animal Science

State Fair Delegates, Katlyn Eversgerd, Hanna Niedbalski, Mollee Eickmeyer; State Fair Alternate, Jacob Piasecki

Aerospace

State Fair Delegates, Cole Herrmann, Patrick Suchomski; State Fair Alternates, Cade Hoffman, Ethan Bening

Passport to the World And Theater Arts

State Fair Delegates, Megan Smith, Josey Campbell, Holly Strasburg; State Fair Alternate, Sarah Herrmann

Natural Resources

State Fair Delegates, Nicole Meyer, Cade Hoffman

Robotics

State Fair Delegate, Cade Hoffman

Electricity

State Fair Delegate, Eric Wisely; State Fair Alternate, Caleb Unverfehrt

Photography

State Fair Delegates, Emily Guest, Sarah Herrmann, Jacob Wacker; State Fair Alternate, Allison Zacheis

Floriculture And Horticulture

State Fair Delegates, Brook Ballantini, Rachel Recker, Callie McClay

Woodworking

State Fair Delegates, Brandon Wisely, Eric Wisely

Small Engines

State Fair Delegate, Cade Hoffman

Crops

State Fair Delegates, Rachel Recker, Brandon Wisely; State Fair Alternate, Callie McClay

Entomology, Geology, and Forestry

State Fair Delegates, Heather Strasburg, Hanna Niedbalski, Jacob Wacker, Raeanne Thurman; State Fair Alternate, Brooke Ballantini

Visual Arts

State Fair Delegates, Heather Strasburg (Clay, Glass/Plastic, Wood), Raeann Thurman (Fiber, Chalk/Carbon/Pigment), Abby Riechmann; State Fair Alternates, Hannah Baum (clay, chalk/carbon/pigment), olly Strasburg, Nicole Meyer, Callie McClay, Kathryn Lohman

Welding

State Fair Delegate, Patrick Suchomski

Livestock MVPs

Senior – Zach Riechmann.

Intermediate – Kinze Fox

Junior – Kyle Going

Best Of Show Awards From The Miscellaneous Show, Tractor

Driving Contest And Bicycle Show.

Animal Science, Mollee Eickemeyer

Bicycle, Cody Bevil

Crops, Rachel Recker

Electricity, Eric Wisely

Geology/Entomology/Forestry, Kylie Going

Horticulture and Floriculture, Madisyn Haege

Natural Resources, Nicole Meyer

Passport to the World, Grayson Schorfheide

Photography, Emily Guest

Small Engines, Cade Hoffman

Theatre Arts, Holly Strasburg

Tractor, Matthew Schnitker

Visual Arts, Nicole Meyer, Heather Strasburg, Callie McClay, Abby Riechmann, Raeann Thurman

Woodworking, Eric Wisely

4-H Animal Shows

Animal shows were held in conjunction with the Washington County Fair.

Grand Champion, Swine Barrow, Dylan Mueller Reserve Champion, Swine Barrow, Dillon Teter Senior Showmanship, Swine, Dylan Mueller Intermediate Showmanship, Swine, Callie McClay Junior Showmanship, Swine, Caleb Unverfehrt Swine Premiere, Ryland Helbig  

Grand Champion, Sheep Production, Abby Riechmann

Reserve Champion, Sheep Production, Abby Riechmann

Grand Champion, Sheep Wether, Reed Riechmann Reserve Champion, Sheep Wether, Ethan Riechmann Senior Showmanship, Sheep, Reed Riechmann Junior Showmanship, Sheep, Kylie Going Grand Champion, Sheep Rate of Gain, Madisyn Riechmann  

Grand Champion, Beef Production, Dylan Mueller Reserve Champion, Beef Production, Kylie Going Grand Champion, Beef Steer, Lane Schilling

Reserve Champion, Beef Steer, Zach Riechmann Senior Showmanship, Beef, Dylan Mueller

Intermediate Showmanship, Beef, Lane Schilling Junior Showmanship, Beef, Jared Juenger Grand Champion, Beef Rate of Gain, Doc Schaeffer

Reserve Grand Champion, Beef Rate of Gain, Jared Juenger

Grand Champion, Dairy Cow, Cheyenne Pedtke Reserve Champion, Dairy Cow, Cheyenne Pedtke Grand Champion, Dairy Heifer, Mallory Unverfehrt Reserve Champion, Dairy Heifer, Hanna Niedbalski Senior Showmanship, Dairy, Mallory Unverfehrt

Junior Showmanship, Dairy, Megan Smith Grand Champion, Cat, Heather Strasburg

Grand Champion, Dog, Carli Hoffman Reserve Champion, Dog, Heather Strasburg Grand Champion, Rabbit, Cade Hoffman

Reserve Champion, Rabbit, Calista Herrmann Grand Champion, Meat Pen, Cole Herrmann

Rabbit Senior Showmanship, Mollee Eickmeyer Rabbit, Junior Showmanship, Cade Hoffman Grand Champion, Poultry, Will Ballantini

Special Awards

Alumni—Christine Bevil

Friend of 4-H—Washington County Farm Bureau

Janet Windler Memorial 4-H Leader—Dustin Unverfehrt

4-H Hall of Fame—Donna Hesker

For more information about the Washington County 4-H Shows, or the Washington County 4-H program, call (618) 327-8881.

University of Illinois Extension provides equal opportunities in programs and employment. If you need a reasonable accommodation to participate in this program, contact the extension office at (618)327-8881

Leave a Comment